Edyta Piasecka-Durlak

Edyta Piasecka - sopran

Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Już na 3-cim roku studiów zadebiutowała w Operze Krakowskiej partią Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecie” pod dyr. K. Bumanna. Pięć lat później rolę tą prezentowała podczas tournee w Holandii w koprodukcji z Teatrem Wielkim z Budapesztu.

 

Brawurowy debiut artystki odbył się w 2003 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie w roli Hrabiny di Folleville w polskiej prapremierze „Podróży do Reims” pod dyr. A.Zeddy u boku Ewy Podleś.

 

Zaowocowało to wieloletnią współpracą z najważniejszym polskim teatrem operowym. W kolejnych latach wystąpiła we wznowieniu (w 2004r ) „Halki” Moniuszki jako Zofia w reż.Marii Fołtyn. Następnie w 2007 brała udział w premierze „Cyrulika sewilskiego” Rossiniego w partii Rozyny pod dyrekcją W.Cretchfielda. W 2015r wystąpiła we wznowieniu „Traviaty” Verdiego w Violettcie pod dyrekcja Maestro Claudio Montanaro w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

 

Współpracowała z Operą Dolnośląską we Wrocławiu, gdzie zadebiutowała w partii Rosiny w „Cyruliku sewilskim” oraz Frasquity w „Carmen”.

 

Od 1999 do 2011 roku była solistką Opery Krakowskiej, gdzie wykonywała następujące partie: Rozyny w „Cyruliku sewilskim”, Neddy w „Pajacach”, Hanny w „Strasznym Dworze”, Łucji w „Łucji z Lammermoor”, Coraliny w „Torreadorze”, Violetty w „Traviacie”, Gildy w „Rigoletto”, Zosi w „Halce”, Fiordiligi w „Cosi fan tutte”, Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecie”, Rozalindy w „Zemście nietoperza”.

 

Podczas festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie wzięła udział w widowisku „Carmina Burana”. Była wyróżniona zaproszeniem do koncertu „Last Night of the Proms In Cracow 2003” pod dyrekcją M. Fitzgeralda z NOSPR.

 

Podczas drugiej edycji krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum wystąpiła w „Requiem” Mozarta pod dyrekcją T. Bugaja. W 2005 roku wystąpiła z „Requiem” Mozarta w Filharmonii Krakowskiej, tym razem pod dyrekcją M. Zilma, a także w II Symfonii c-moll G.Mahlera pod dyrekcją V.Schmidta Gertenbacha. W lipcu 2005 miała zaszczyt uczestniczyć w „Internachionale Orgel Woche Musica Sacra” w Norymberdze, wykonując II Symfonię c-moll Mahlera pod dyrekcją T. Bugaja. Rok 2005 przyniósł również udział w prestiżowym „Festival delle Nazioni w Citta di Castello” we Włoszech. 2006 rok zaowocował nagraniem widowiska telewizyjnego pod dyr. M. Błaszczyka podczas Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy.

 

W 2007 roku zadebiutowała na scenie Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją W. Pijarowskiego. Rok 2007 to również rozpoczęcie współpracy z Filharmonią Śląską.

 

Ważnym wydarzeniem 2008 roku był debiut w Filharmonii Narodowej w Mszy As-dur F. Schuberta pod dyrekcją W. Wellera oraz wykonanie „Oratorium na Boże Narodzenie” J. S. Bacha w Filharmonii Śląskiej.

 

W 2010 roku zadebiutowała na scenie Filharmonii Jeleniogórskiej pod dyrekcją M. J. Błaszczyka. Z powodzeniem wystąpiła w premierze „Czarodziejskiego fletu” w partii Królowej Nocy w Operze Bałtyckiej pod dyrekcją J. M. Florencio. W tym też roku dokonała nagrania telewizyjnego na „Międzynarodowym Festiwalu” w Łańcucie, zadebiutowała na „Festiwalu Muzycznym Krystyny Jamroz” w Busku Zdroju oraz „Międzynarodowym Festiwalu” w Mielcu. W 2010 roku wystąpiła również w oratorium „Stabat Mater” pod dyr. K.Bumana w Filharmonii Bałtyckiej. Sukcesem roku 2010 jest debiut w „Normie”, gdzie brawurowo wykonała partię Normy u boku Zorana Todorovicha pod dyrekcją P.Przytockiego. 2011 rok to kolejne sukcesy artystki - debiut w wykonaniu „Requiem" G. Verdiego z S. Toczyską pod dyr. K. Bumanna podczas inauguracji Gdańskiego Festiwalu Muzycznego w Katedrze Oliwskiej oraz udział w inauguracji sezonu Orkiestry Symfonicznej w Toruniu w „Angelusie" Kilara pod dyr. J. M. Błaszczyka.

 

W roku 2012 zadebiutowała na scenie Opery Bytomskiej partią Traviaty w reż. W. Ochmana. W 2013 roku wystąpiła w koncertowej wersji „Zemsty nietoperza” pod dyr. A. Klocka.

 

W 2015 roku wystąpiła w „Cyganerii” Pucciniego partia Mimi - wersja koncertowa pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego w Filharmonii Podkarpackiej.

 

Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, m.in. Bachakademie u prof. Anny Reynols, a także u A. Kaweckiej, Ch. Elsnera, A. Pears, R. Karczykowskiego.

 

Obecnie pozostaje pod opieką Maestry prof. Izabelli Kłosińskiej.

 

W 2015/2016 roku śpiewać będzie partię Hanny w "Strasznym Dworze" Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Reżyserem spektaklu jest David Poutney a dyrygentem Andriy Yurkevych. 

 

Jest laureatką wielu nagród:

  • I miejsce na „Kursie Mistrzowskim dla Śpiewaków Operowych”, organizowanym w przez prof. Ryszarda Karczykowskiego (1997),
  • Nagroda specjalna dla najlepszego głosu żeńskiego i udział w koncertach z cyklu „Promocja Polskich Talentów” w Austrii (koncerty w Eisenstadt i Baden 1998 rok),
  • Nominacja do nagrody „PASZPORTY POLITYKI” w kategorii „Muzyka poważna” (2004 rok),
  • Nagroda im. A. Hiolskiego za „Debiut operowy w Teatrze Wielkim” (2008),
  • Nagroda „Gwiazda wokalistyki” 47 Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy.

 

Współpracowała z wiodącymi dyrygentami:

A. Straszyńskim, T. Przybylskim, T. Kozłowskim, S. Wróblewskim, T. Bugajem, A. Wicherkiem, E. Michnik, T. Zateyem, W. Michniewskim, S. Chrzanowskim, M. J. Błaszczykiem, W. Pijarowskim, Cz. Grabowskim, T. Tokarczykiem, P. Przytockim, P. Sułkowskim, P. Wajrakiem; A. Zeddą, M. Fitzgeraldem, M. Zilmem, R. Baderem, V. Schmidtem-Gertenbachem, W. Crutchfieldem, W. Wellerem, N. Paszkowskim, J. M. Florencio, K. Bumannem, W. Bockmanem, T. Wojciechowskim, K. Wienckiem, R. Kabarą, Maestro A. Yurkevych.

 

Występuje na scenach operowych: Teatr Wielki w Warszawie, Teatr Wielki w Łodzi, Opera w Krakowie, Opera Bałtycka w Gdańsku, Opera Śląska we Wrocławiu, Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, Teatr Wielki w Budapeszcie.

 

Koncertowała w: Filharmonii Krakowskiej, NOSPR w Katowicach, Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii w Zabrzu, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii w Zabrzu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Częstochowskiej, Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie.

 

Koncertowała z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną w Toruniu, Sinfonią Juventus w Warszawie, Orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Występowała w takich krajach jak Belgia, Holandia, Niemcy, USA, Dania, Kuwejt, Włochy.

 

Uczestniczyła w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych m.in. „Sacrum Profanum” w Krakowie, „Internachionale Orgel Woche Musica Sacra” w Norymberdze, „Festival delle Nacioni” w Citta di Castello we Włoszech, „Festiwal im. Jana Kiepury” w Krynicy, „Festiwal Viva il canto” w Cieszynie, „Festiwal Letni Operowy” w Krakowie, „Międzynarodowy Festiwal” w Mielcu, „Festiwal Muzyczny” w Łańcucie, „Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz” w Busku Zdroju, Festiwal Viva! Canaletto w Warszawie - Opera Narodowa, 6 Festiwal im. J. Waldorffa w Radziejowicach, Festiwal Letni Muzeum Karola Szymanowskiego willa „Atma” w Zakopanem.

 

Rekomendacje

Antonina Kawecka, Ryszard Karczykowski, Barbara Niewiadomska, CH.ELSNER, A. Pears.

« wstecz | drukuj | w górę